לימוד פסנתר

לימוד פסנתר | מורה לפסנתר

מאת: גלעד חצב פסנתרן מלחין ומורה למוזיקה


נניח שאתה מעוניין להתחיל  ללמוד שיעורי פסנתר, אבל אין לך כל ידע קודם  : קריאת תווים או בכלל ידע מוקדם בתיאוריה במוזיקה – אל דאגה. קריאת התווים זה לא החלק הבעייתי, ולרוב הלימוד אינו יותר מכמה שבועות .

מה שבאמת דורש הרבה עבודה הוא התרגול. בהנחה שיש לך זמן, כוח ורצון להשקיע בלימוד פסנתר קריאת התווים בוודאי לא תהווה עבורך מכשול.

מספר “סימפטומים”  בדרך אל האושר:

אני מבוגר מידי בשביל להתחיל  לנגן .

דבר ראשון, לימודי פסנתר אין כזה דבר “מאוחר מדי”. כמובן שאלה שיתחילו להתאמן וללמוד כבר מגיל חמש יגיעו להישגים מהר יותר מאלה שהתחילו ללמוד בגיל חמש עשרה (או עשרים וחמש, או חמישים, או שמונים וחמש וכ’ו), אבל בדיוק כמו שנאמר בפסקה מעלה – אם יש לך מספיק רצון, כוח וזמן, תצליח להתגבר על המכשול הזה. מובן שיש גילאים שבהם תצטרך להיות מאוד מוכשר בשביל להצליח להגיע מהר מספיק לרמה גבוהה – אבל זוהי למידה בתנאי לחץ, וזה מאוד לא מומלץ. לכן יש גילאים שאם תתחיל ללמוד בהם, כנראה שפסנתרן עולמי לא תהיה ( אישית צורת המחשבה הזו שאומרת שיש גיל שבו מה לעשות, המצב אבוד, לא לרוחי ), אבל אין שום סיבה שאם תשקיע ותלמד, לא תתקדם ותגיע להישגים נאים.אל תיתן לפרט שולי כמו גיל לערער את הרצון שלך לנגן, רק קח בחשבון שתצטרך להשקיע לאורך זמן. אם אתה באמת כישרוני וחרוץ, יש סיכוי להכל, כי אין דבר העומד בפני הרצון.

אני רוצה  להתחיל ללמוד פסנתר, אבל אין לי בבית פסנתר/פסנתר חשמלי/אורגן/אורגנית/קלבינובה

מומלץ, בתור שלב ראשון, עדיין לא לקנות פסנתר. אם אתה לומד אצל מורה פרטי לפסנתר, כדאי שתמצא לך מקום להתאמן בו. זה יכול להיות בית חבר שתבוא אליו (רצוי לברר קודם אם החבר מוכן שיתעלקו עליו ככה) או אולם השכרת פסנתרים שתשלם בו עבור שעת אימון. אפשר, וזו גם האופציה הנוחה ביותר, להשכיר פסנתר אליך הביתה לתקופת ניסיון–  חודש עד שנה.ניתן להשכיר פסנתר – פה צריך לשלם על דמי ההובלה.ישנם מספר מקלדות עם מגע כבד שאני אישית אוהב.אל תקנה פסנתר עד שאתה בטוח שתרצה להמשיך לנגן. קח לך תקופת ניסיון – שיכולה לנוע בין חודש לשנה או אפילו יותר (אם אתה ממש קשה החלטה) – ורק בסופה תחליט מה דעתך והאם אתה רוצה להמשיך. רק כשאתה בטוח שתתמיד, תשקול קניית פסנתר.אחרת לך על מקלדת עם קלידים שקולים .אין צורך לקנות אורגן כי מדובר בכלי אחר . האקסיומה היא : פסנתר איננו אורגן ואורגן איננו פסנתר.

אין לי תקציב לפסנתר חדש

ישנן המון חלופות לפסנתרים חדשים, רובן מעולות, נוחות ומשמשות היטב פסנתרנים. הנפוצות שבהן:

1. ניתן לקנות פסנתר יד שנייה – שים לב שלא יהיה פסנתר שהתעללו בו קשות, אלא רק פסנתר שכבר ניגנו עליו. לא מומלץ להשקיע הרבה בקניית פסנתר לא מכוון או שזקוק להרבה שיפוצים – מכיוון ששיפוץ פסנתר הוא דבר יקר יחסית ובכסף אתה יכול לקנות פסנתר יד שנייה ללא פגמים.

2.  ניתן תמיד לקנות פסנתר חשמלי עם קלידים שקולים או קלבינובה שבה הקלידים דומים בצורת המגע לקלידים. הרבה אנשים סבורים שאין אלה תחלופות הולמות לפסנתר,זה נכון כי בכלים חשמליים אין עומק צליל,או מגע שמתקרב לפסנתר, אמנם ניתן לבצע בדיקה ולמצוא כלי מתאים.

 

איפה לקנות פסנתר?
אני עובד עם מספר אנשי מקצוע המספקים גם שירותי כיוון ושיפוץ ואוכל לסייע בידך להשיג פסנתר ואולי אף לקבל הנחה והחלטה נכונה לגבי טיב הפסנתר.

בגדול : מצא לך חנות פסנתרים אמינה, מקצועית ובעלת שירות טוב, לך אליה להתייעצות. אל תלחץ – גם אם לא תמצא את הפסנתר שאתה רוצה בביקורך הראשון בחנות, אתה יכול לחפש בחנויות אחרות או לשוב אלייה. אל תקנה פסנתר שאינך מעוניין בו רק בגלל שאתה להוט לקנות כבר פסנתר. אם אינך מכיר חנות פסנתרים מקצועית ואמינה, שאל חבר שמבין בתחום .

לפרטים נוספים ייעוץ ושיעורי פסנתר

www.giladpiano.comgiladmusic@gmail.com |  0504774664 |