מזיקים בפסנתר

במהלך שנות עבודתי כמכוון פסנתרים נתקלתי רבות בנזקים שונים ומשונים. לרובם מכנה משותף, עכברים, עש ופגעי מזג אוויר. במקומות חשוכים ולחים כגון מחסנים, מרתפים ומקלטים העש מוצא מקום מושלם להשתכן, ולהתרבות בקצב מסחרר. אולם גם בבתים בהם לא משתמשים בקביעות בפסנתר, האחרון חשוף לפגיעות העש. כנ”ל לגבי עכברים, פחות בערים גדולות ויותר בישובי ספר ומושבים ובכלל בתים הגובלים בשטח חקלאי פתוח.

פגעי העש

העש אינו בוחל בכל מה שקשור ללבד, בד. ולעיתים מבלי שנרגיש בדבר, הפסנתר הופך להיות “חי” ואין הכוונה לגבי הצליל!!! אלא העש החי מתרבה בקצב מסחרר בתוך הפסנתר. ואז ביום בהיר אנו שומעים נקישות שלא נשמעו בעבר או צליליםשהפכו מזמזמים וחסרי תוכן…. סביר להניח שאלו חלקים שנפגעו על ידי העש. כריות המונעות מהלשונית להכות על עץ, או פטישים שנאכלו ואינם פוגעים נכון במיתר…ויש עוד.

בתמונות הבאות ניתן לראות בברור לאחר שהקלידים הוצאו ממקומם  כיצד נאכלו כל חלקי הלבד והבד ע”י העש. המשטח מתחת לקלידים היה מלא בחרקים, אבק רב, לכלוך, ושאריות לבדים.

בתמונות הבאות ניתן לראות את שולחן המקלדת נגוע בעש וכל חלקיו אכולים ע”י העש.

מקלדת פסנתר מלאה בעש
מקלדת פסנתר מלאה בעש
נזקי עש מקרוב
נזקי עש מקרוב

.

מקלדת פסנתר לאחר ניקוי העש והחלפת לבדים
מקלדת פסנתר לאחר ניקוי העש והחלפת לבדים

כיצד מתגוננים? ישנם כל מיני תרופות סבתא להמנע מהעש עלי דפנה, נפטלין, אך הללו רק גורמים לריח לא נעים בפסנתר ואינם באמת מועילים. הפתרון הטוב ביותר הוא לנגן…. פסנתר מנוגן אינו מתמלא בעש!!!

 נזקי עכבר בפסנתר

העכבר פוגע בכל חלקי הפסנתר ללא הבחנה…הכל ערב לחיכו חלקי לבד, בד, עור, וכמובן עץ. אמנם, כל חלק שלא עשוי עץ או מתכת, ניתן להחלפה או לתיקון. אך קשה הרבה יותר ולפעמים בלתי אפשרי, לתקן חלקי עץ שנפגעו על ידי העכבר.

בתמונות הבאות ניתן לראות כי אפילו הקלידים “טעימים” לעכברים.

שולחן מקלדת הפסנתר אכול ע"י עכבר
שולחן מקלדת הפסנתר אכול ע”י עכבר
שולחן מקלדת פסנתר שנאכל ע"י עכבר
שולחן מקלדת פסנתר שנאכל ע”י עכבר

 

קליד פסנתר שנאכל ע"י עכבר
קליד פסנתר שנאכל ע”י עכבר
מבט מקרוב על קליד אכול
מבט מקרוב על קליד אכול